poniedziałek, 19 luty 2018 23:15

Walentynki

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

  

 

    14 lutego 2018 roku Internacie Zespołu Szkół nr 2, obchodziliśmy Walentynki.

W święto zakochanych mieszkańcy internatu, korzystając z walentynkowej poczty, mogli wysłać, a także odebrać „walentynki” – wiersze albo wyznania miłosne wrzucane do pięknie udekorowanej skrzynki. 

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia walentynek, kim jest Święty Walenty i dlaczego to on został patronem dnia zakochanych? 

  Jak głosi jedna z legend, cesarz Klaudiusz II Gocki, za panowania którego żył święty, za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, ponieważ uważał, że dzięki temu będą oni lepszymi żołnierzami. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Podobno jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Niestety, kiedy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. Tuż przed śmiercią ten napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Właśnie dlatego jednym z walentynkowych zwyczajów jest wysyłanie listów do ukochanej osoby. 

Czytany 652 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2020 19:38
Więcej w tej kategorii: « Ferie! Konkurs ozdób Wielkanocnych »