
Jolanta S.
Wielkanocnych świąt już pora…
Wielkanoc to świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Apostołowie dowiedzieli się o zmartwychwstaniu Jezusa rano. Właśnie śniadanie było pierwszym posiłkiem, który apostołowie zjedli wraz ze zmartwychwstałym Jezusem. Dlatego śniadanie wielkanocne jest symbolem odrodzenia się życia i zakończeniem postu.
Produkty, które wkładamy do koszyczka wielkanocnego mają swoją symbolikę. Poświęcone pokarmy znajdują się później na naszym świątecznym stole. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają? Na Twoim stole wielkanocnym nie powinno zabraknąć takich produktów jak:
- Baranek - który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa
- Jajko - jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią
- Twaróg/ ser - oznacza przymierze człowieka z naturą
- Chleb - to dla chrześcijan ciało Chrystusa
- Mięsa i wędliny – mają zapewnić dostatek i sytość
- Sól – oznacza oczyszczenie i prawdę
- Chrzan – symbolizuje mękę Pańską
- Ciasta – to metafora umiejętności i doskonałości
Podczas śniadania wielkanocnego najważniejsze jest zjedzenie święconki, czyli produktów, które w dzień poprzedzający zanosimy do kościoła w koszyczkach. Śniadanie rozpoczyna się od podzielenia się jajkiem i życzenia sobie wesołych świąt. Ta tradycja zbliżona jest do dzielenia się opłatkiem podczas świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkie produkty ze święconki powinny zostać zjedzone. Tradycja zabrania wyrzucenia tych produktów, a także dawania zwierzętom. Wszystkie poświęcone potrawy powinny zostać zjedzone, co do ostatniego kawałka.
Z życzeniami najsmaczniejszego śniadanka wielkanocnego, mokrego dyngusa i odpoczynku od codziennych obowiązków - ciepłe uśmiechy i dobre myśli przesyłają: tęskniące za Wami Wychowawczynie z Internatu!
Informacja
Prosimy o zgłaszanie się uczniów, którzy chcą korzystać z Internatu po feriach o kontakt pod
nr tel. 506 193 463.
Wesołych Świąt
Przy wigilijnym stole, łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny,
W miłości jest poczęty.
Że jak mówi wam wszystkim,
Dawne, odwieczne orędzie.
Z pierwszą na niebie gwiazdką,
Bóg w Waszym domu zasiądzie.
Z katalogu Bożonarodzeniowych życzeń wybieramy dla Was, nasi kochani Wychowankowie te najcieplejsze, najpiękniejsze, najlepsze i z całego serca pragniemy, by spełniły się po dwakroć… Choć czas to trudny, wierzymy, że magia Bożego Narodzenia nie ominie Waszych domów i wynagrodzi wszelkie niedostatki minionego roku.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Komunikat
W związku z Rozporządzeniem MEN od 30 listopada 2020 r w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe mogą być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu. W związku z tym prosimy o zgłaszanie się uczniów chcących mieszkać w internacie do 28 listopada (włącznie) pod nr tel. 506 193 463.
Konkurs plastyczny Cud nad Wisłą 1920
Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Starostwo Powiatowe w Sanoku zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego do udziału w Konkursie Plastycznym „Cud nad Wisłą 1920. Modlitwa w huku armat”.
Konkurs ma na celu upamiętnienie 100 Rocznicy zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej, a także kształtowanie i pogłębianie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych oraz szacunku do polskiego dziedzictwa narodowego i jego chrześcijńskiego fundamentu.
Więcej informacji na stronie:http://powiat-sanok.pl/aktualnosci/wydarzenia/konkurs-plastyczny-cud-nad-wisla-1920-1743/
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada odzyskaliśmy niepodległość….
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość…
Informacja
Informujemy maturzystów o możliwości mieszkania w internacie od dnia 16.11.2020 r. Będzie możliwość odbycia zajęć stacjonarnych - pracownie. Jeśli ktoś wyraża chęć pobytu w internacie proszony jest na dwa dni przed przyjazdem o kontakt z wychowawcą pod nr tel. 506 193 463.
Informacja
Wychowankowie internatu mogą odbierać swoje rzeczy od wtorku 3 listopada do piątku 6 listopada w godzinach: od 8:00 - 20:00.
Komunikat
Wychowankowie, którzy jeszcze nie uregulowali należności za internat za miesiąc październik 2020 r. prosimy o kontakt pod nr tel.13 46 539 52. Została dokonana korekta opłaty za internat za w/w miesiąc.
Informacja
Informujemy, że ze względów organizacyjnych ulegają zmianie godziny odbioru rzeczy z internatu:
28 października (środa) - 15:00 - 21:00
29 października (czwartek) - 15:00 - 21:00
30 października (piątek) - 8:00 - 14:00 oraz 15:00 - 20:00.